Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

MAGAZYN ZDROWIA PUBLICZNEGO WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO

  • Kopernik TV
  • MAGAZYN ZDROWIA PUBLICZNEGO WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO...

Dni Pola w powiecie szczycieńskim

W-MODR
Dni Pola w województwie warmińsko-mazurskim trwają aż 19 dni roboczych! W każdym powiecie, który swoją działalnością obejmuje Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, przygotowano wykłady i spotkania terenowe z ekspertami.

Dni Pola to cykliczne wydarzenie, które odbywa się raz w roku. W regionie Warmii i Mazur trwa aż 19 dni roboczych – właśnie tyle powiatów obejmuje swoim działaniem Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. „Cudowne spotkanie, bardzo dużo rolników, naukowcy, którzy pokazują na polu i omawiają wszystko, co można znaleźć, jakie szkodniki, jakie chwasty, jakie choroby. Widzę, że rolnicy, uczestnicy są zachwyceni i o to nam chodzi w tych spotkaniach” – mówi Małgorzata Micińska-Wąsik, zastępca dyrektora Warmińsko-Mazurskiego ODR.

W tym roku tematem dominującym podczas szczycieńskiej odsłony Dni Pola była kukurydza. „W zeszłym roku były to zboża i dwa lata temu, natomiast w tym roku kukurydza, ponieważ obok trwałych użytków zielonych jest ona największa uprawą u nas ze względu na specyfikę powiatu, ponieważ u nas głównie hoduje się bydło mleczne, a kukurydza służy do żywienia tego bydła” – wyjaśnia Elżbieta Czaplicka, kierownik zespołu doradczego W-M ODR w Szczytnie.

Pod lupę wzięto dwa pola pana Tadeusza Piórkowskiego, który łącznie gospodaruje na około 500 hektarach ziemi. Większość areału zajmują użytki zielone oraz kukurydza pastewna. „Cieszę się, że tak dużo ludzi tu dojechało, tak dużo moich kolegów i koleżanek rolników. Możemy się spotkać na polu, tak jak tu pan profesor wytłumaczył występowanie różnych i szkodników i patogenów, z kolei pani profesor patogeny tutaj nam wskazała, także to jest niepowtarzalna możliwość” – przyznaje pan Tadeusz.

Wydarzenie podzielone było na dwie części. Podczas pierwszej gospodarstwu pana Tadeusza przyglądali się eksperci, a to, co odkryli, omawiali wspólnie szukając rozwiązań i pomysłów. „Nie ma nauki bez praktyki, nie ma praktyki bez nauki i akurat w naszym Instytucie jesteśmy najlepszym przykładem, że razem żyjemy w symbiozie, wzajemnie sobie pomagamy. Takie dni są wspaniałe, przede wszystkim spotykamy praktyków, którzy żyją z tego pola, z tych roślin, które uprawiają. My dzięki temu też poznajemy, jeżdżąc po różnych częściach kraju, sytuację fitosanitarna w różnych regionach. To jest niesamowita wartość dodana” – podkreśla dr hab. inż. Paweł Bereś, profesor Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego.

Druga, wykładowa część poświęcona była między innymi czynnikom kształtującym skuteczną ochronę zbóż przed patogenami. „Uwypuklę takie agrotechniczne cechy dotyczące terminu siewu, norm siewu, doboru odmian także, nieprzecenionego płodozmianu, dlatego że w konstrukcji tego płodozmianu może się okazać, że monokulturowe podejście ogranicza skuteczność środków ochrony roślin, które cyklicznie, przy tych samych gospodarzach patogenów stosujemy” – mówi prof. Marta Damszel, ekspert w dziedzinie fitopatologii.

Dni Pola 2023 trwają od 12 czerwca do 6 lipca.