WSPIERAMY

EKO
NGO

MAGAZYN ZDROWIA PUBLICZNEGO WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO

  • Kopernik TV
  • MAGAZYN ZDROWIA PUBLICZNEGO WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO...

Stanisława Brenda

ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR
Przeżyła wojnę i dwóch okupantów. Zobacz opowieść o życiu Stanisławy Brendy – jednej z bohaterek Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur.

Stanisawa Brenda urodziła się 19 grudnia 1933 roku w Rudzie – wsi w województwie mazowieckim, w powiecie żuromińskim, gminie Lubowidz. Rodzice mieli niewielkie gospodarstwo, w którym pani Stanisława pracowała od najmłodszych lat. Miała trzech braci i jedną siostrę. W domu się nie przelewało. Posiłki przygotowywano z tego, co udało się zdobyć.

Pani Stanisława doskonale pamięta czasy II wojny światowej. Na własne oczy widziała jej skutki. Nasza bohaterka doświadczyła też wejścia wojsk sowieckich do Polski.

W 1953 roku Stanisława Brenda wraz z przyszłym mężem przeniosła się na ziemie odzyskane do Elgnowa. Mieli trzech synów i córkę. Po śmierci pierwszego męża powtórnie wyszła za mąż w 1973 roku za Mazura z Wysokiej Wsi, który dla pani Stanisławy przeszedł na katolicyzm. Mieli syna. Od 1957 roku pracowała jako woźna w szkole podstawowej w Marwałdzie, gdzie pomagała też na kuchni. Drugi mąż Stanisławy Brendy zmarł w 2015 roku. Kobieta do dziś mieszka w Elgnowie z synem i synową.

Zobacz, co mówi o swoim życiu – w czasie wojny i po przeprowadzce na Mazury.