WSPIERAMY

EKO
NGO

MAGAZYN ZDROWIA PUBLICZNEGO WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO

  • Kopernik TV
  • MAGAZYN ZDROWIA PUBLICZNEGO WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO...

Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy

GMINA PURDA
Okazja do wspólnej zabawy – ale i przypomnienie ważnych momentów w historii Warmii. W Bałdach w gminie Purda odbył się Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy.

Bałdy w gminie Purda – to tutaj są Wrota Warmii i Trakt Biskupi. Jest to fragment drogi prowadzącej z Warszawy na Warmię, gdzie niegdyś witano duchownych, którzy na mocy decyzji króla obejmowali władzę nad tymi terenami. Sylwetki biskupów upamiętniają tablice i głazy. W roku 2021 odsłonięto kolejny z nich. „Jest to największe wydarzenie gminie Purda. Spotykamy się co roku w Bałdach, aby uczcić kolejnego biskupa, którego mamy. Znajdujemy fundatorów głazów. W tym roku odkryliśmy głaz dla biskupa Radziejowskiego” – mówi Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda.

Michał Radziejowski pełnił funkcję biskupa warmińskiego w latach 1679-1688. Głaz na jego cześć ufundował ksiądz Andrzej Lesiński – proboszcz Parafii Archikatedralnej Świętego Jakuba w Olsztynie. „Jest to postać, która odegrała w tej historii niezwykle ważną rolę. Chociażby jego znacząca rola w elekcjach królów polskich” – mówi ks. Lesiński. Uroczystego odsłonięcia głazu oraz jego poświęcenia dokonał metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. „Wszędzie tam, gdzie przejmował odpowiedzialność za jakąś część czy to posiadłości, czy tak jak tutaj dominium biskupie, wszędzie tam pozostały bardzo znaczące fundacje. Najczęściej wybitne dzieła sztuki z epoki baroku” – podkreśla abp Górzyński. W ceremonii uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz. „Bałdy to początek Szlaku Świętej Warmii. To miejsce, które szczególnie promujemy, można powiedzieć, rozpoczynając przygodę z Warmią. Chcemy to miejsce pokazywać mieszkańcom Polski, mieszkańcom świata” – mówi starosta olsztyński Andrzej Abako.

Odsłonięcie głazu upamiętniającego biskupa Michała Radziejowskiego było częścią Kiermasu Tradycji, Dialogu i Zabawy, w którym udział wzięło ponad 50 wystawców. Była to okazja, by zaprezentować m.in. lokalnie produkowane wędliny, miody i sery, a także rękodzieło. Były również koncerty, ważną częścią Kiermasu była też inscenizacja powitania biskupa Szymona Rudnickiego przez „wszystkie stany warmińskie”, w której poza aktorami, wzięli udział także przedstawiciele lokalnych władz.

Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy odbył się w gminie Purda już po raz trzynasty.