WSPIERAMY

EKO
NGO

MAGAZYN ZDROWIA PUBLICZNEGO WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO

  • Kopernik TV
  • MAGAZYN ZDROWIA PUBLICZNEGO WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO...

Rowerowe szlaki gminy Gietrzwałd

GMINA GIETRZWAŁD
Rowerowe podchody to nowy pomysł gminy Gietrzwałd. Na uczestników czekały ukryte punkty kontrolne i zadania do wykonania.

Z okazji zakończeniu projektu Ekoturysta w gminie Gietrzwałd zorganizowano rowerową grę terenową. „Przyjechaliśmy z całą rodziną, bo bardzo lubimy tak aktywnie spędzać czas, takie zabawy bardzo nas interesują” - mówi pan Krzysztof z Olsztyna, jeden z uczestników rajdu. „Gdy padała inicjatywa, że będzie taki rajd, to oczywiście nie było innej opcji. Świetnie, bo mamy piękne trasy do jeżdżenia” - przekonuje pani Iza, mieszkanka Rentyn.

Uczestnicy szukali ukrytych punktów kontrolnych i wykonywali wyznaczone zadania. Zaliczenie wszystkich z nich prawidłowo było ważniejsze, niż czas przejazdu. Inicjatywa miała charakter rodzinnej wycieczki, a nie wyścigu na czas. 25 osób wybrało trasę 20 km, a 34 osoby zgłosiły się do trasy 10 km. Grupa chętnych bez rowerów postanowiła pokonać trasę biegnąc.

„Organizujemy coś nowego w gminie Gietrzwałd i wyjątkowego, ponieważ takiej gry terenowej, takich rowerowych podchodów wydaje mi się, że tu w kalendarzu jeszcze nie było. Podchody rowerowe to rajd na orientacje, ale wymyślony dla najmłodszych, dla całych rodzin, co zresztą widać udało się” - podkreśla Mirosław Arczak, odpowiedzialny za organizację rajdu. „W ten sposób oficjalnie otwieramy nasze trasy, które zostały oznakowane w ramach projektu Ekoturysta w gminie Gietrzwałd. W ramach tego projektu oznaczyliśmy i odnowiliśmy oznaczenia na ponad 116 km szlaków, które znajdują się w gminie Gietrzwałd. Wytyczyliśmy szlak od granic Olsztyna aż do Gietrzwałdu. Wybudowaliśmy również ścieżkę pieszo-rowerową od Kudyp do Gronit i uwolniliśmy przęsło pod przejazdem kolejowym w Gronitach” - informuje Joanna Jaguszewska z Urzędu Gminy w Gietrzwałdzie.

Gmina Gietrzwałd położona jest wśród 14 jezior, pięknych pól uprawnych oraz lasów. Te ostatnie zajmują prawie połowę jej powierzchni i są pozostałością historycznej puszczy galindzkiej. Odnowione szlaki rowerowe to atrakcja zarówno dla mieszkańców i turystów. Ich opisy znajdziemy na stronie internetowej www.ekoturysta.gietrzwald.pl.